Uwaga! Mailem można wysyłać uwagi nawet do północy.
Uwagi
do studium
Skarga
- Zgłaszam uwagę dotyczącą lokalizacji turbin wiatrowych na terenie gminy Grodków objętym projektem studium. Odległość Farm wiatrowych od zabudowań mieszkalnych jest zbyt mała . W projekcie studium błędnie oparto się na opracowaniach wpływu elektrowni na środowisko w tym na ludzi ,sporządzonych na zlecenie inwestorów zainteresowanych lokalizacją elektrowni wiatrowych w gminie Grodków, stwarza to zagrożenie opierania się na subiektywnych opiniach . Przy sporządzaniu tak ważnego dokumentu powinno kierować się zasadą przezorności tym bardziej ,że w polskim prawodawstwie brak jest szczegółowych wytycznych co do lokalizacji turbin wiatrowych , które uwzględniałyby specyficzny charakter tych inwestycji oraz ich wpływ na lokalne środowisko. Gmina powinna zamówić niezależny raport sporządzony przez wiarygodne instytucje , który w pełni określi wpływ tej inwestycji na środowisko naturalne ze szczególnym uwzględnieniem emisji hałasu , wibracji i infradźwięków oraz oddziaływanie na środowisko wodno – gruntowe. Warto również zapoznać się z opiniami ekspertów i organizacji od lat działających na rzecz ochrony przed szkodliwym hałasem – jednym z nich jest „ LIGA WALKI Z HAŁASEM” oraz jej ekspert dr inż. Witold Jaszczuk. ( jego opracowania dostępne są również w Internecie )
Tylko
tak sporządzone raporty dadzą mieszkańcom naszej gminy pewność
ich rzetelności i niezależności.
- Zgłaszam uwagę dotyczącą braku ekspertyzy dokonanej przez niezależnych ekspertów dotyczącą wpływu tak ogromnej inwestycji (farmy wiatrowe) na niewątpliwy spadek cen nieruchomości znajdujących w bezpośrednim sąsiedztwie tych budowli oraz brak bilansu „zysków i strat” spowodowanych tą inwestycją i wskazanie sposobów na rekompensatę tych strat. W opracowaniach z państw , które mają wieloletnie doświadczenia z energetyką wiatrową wynika , że spadek cen nieruchomości w pobliżu tak uciążliwych inwestycji jest nieuchronny a jej wielkość w zależności od odległości może dochodzić do 40% , a w skrajnych przypadkach nieruchomości położone najbliżej inwestycji stają się praktycznie bezwartościowe tzn. nie można znaleźć na nie nabywców.
- Zgłaszam uwagę dotyczącą braku wyznaczenia stref ograniczonego użytkowania wokół terenów inwestycyjnych oraz innych terenów gdzie dopuszcza się lokowanie inwestycji szkodliwych , uciążliwych oraz mających znaczący negatywny wpływ na środowisko.
- Strefy takie zapobiegają powstawaniu na etapie inwestycyjnym protestów społecznych organizowanych przez mieszkańców obawiających się o negatywny wpływ tych inwestycji na ich zdrowie oraz majątek. Nie dopuszczalnym jest doprowadzanie do sytuacji , w których tereny przeznaczone pod działalność uciążliwą sąsiadują lub znajdują się zbyt blisko terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe gdyż powoduje to oczywisty konflikt interesów . Przy ustalaniu terenów pod poszczególne formy zagospodarowania należy szczególnie kierować się zasadą dobrosąsiedztwa , tak aby nie doprowadzać do sprzeczności interesów właścicieli i inwestorów gospodarujących na sąsiednich terenach. W dokumencie brak jest ustosunkowania się do licznych protestów mieszkańców dotyczących budowy farm wiatrowych ,oraz do uchwał i wniosków zebrań wiejskich , które wpłynęły do urzędu Gminy Grodków i dotyczyły utworzenia stref ochronnych wokół niektórych miejscowości , gdzie zakaże się lokalizacji przemysłowych elektrowni wiatrowych
- Zgłaszam uwagę do tego , że przy opracowaniu projektu studium nie sporządzono nowego wykazu zasobów przyrodniczych Gminy Grodków, który powinien być podstawą do sporządzenia takiego dokumentu. Powinien on określać kierunki i sposoby zabezpieczenia tych zasobów i wyznaczenia takich kierunków rozwoju , które umożliwią zachowanie ich w przynajmniej nie pogorszonym stanie.
- Zgłaszam uwagę dotyczącą braku w projekcie studium ekspertyzy dotyczącej wpływu części projektu budowy farm wiatrowych polegającym na budowie sieci dróg dojazdowych położonych na terenach rolnych ,na gospodarkę wodno-gruntową. Budowa tak ogromnej sieci dróg utwardzonych na terenach rolniczych będzie miała niezaprzeczalny wpływ na gospodarkę wodno-gruntową terenów na których zostanie przeprowadzona inwestycja oraz może zniszczyć systemy melioracyjne pól , co w dalszym ciągu prowadzić może do lokalnych podtopień. Przy budowie takiej ilości dróg niezbędne jest zaprojektowanie systemu rowów melioracyjnych które pomogą zminimalizować negatywne skutki budowy. Dodatkowo nie przeprowadzono analizy wpływu transportu setek tysięcy ton materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy farm wiatrowych na stan istniejących już dróg publicznych - z przykładów podanych przez Gminy gdzie takie inwestycje zrealizowano wynika , że w trakcie budowy dochodzi do dewastacji dróg publicznych na ogromną skalę.
- Budowa kompleksu obsługi taboru samochodowego w obrębie osiedla, niedopuszczalny całodobowy hałas - skażenie środowiska, wód gruntowych.
- Budowa biogazowi i obiektów towarzyszących to przede wszystkim nieznośny zapach.
Reasumując
:
Projekty
inwestycyjne studium to nie rozwój cywilizacyjny Gminy, a degradacja
Gminy ze względu na bliskość zabudowań typ inwestycji konflikt
świadomej części społeczności, blokowanie rozwoju Gminy w sensie
pro społecznym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz