czwartek, 25 czerwca 2015

Jaki jest poziom nauczania w grodkowskich szkołach podstawowych?



Ogłoszono wyniki sprawdzianu dla poszczególnych szkół.



W tym roku uczniowie aż czterech szkół podstawowych w naszej gminie osiągnęli wyniki powyżej średniej dla województwa opolskiego. Po raz kolejny w testach z języka polskiego i matematyki najwyższy procent poprawnych odpowiedzi zaliczyli uczniowie z Gnojnej – aż 77,7. Bardzo dobrze tym razem wypadła szkoła w Jędrzejowie osiągając z tych przedmiotów aż 67 procent. Natomiast najlepszą znajomością języka angielskiego wykazali się młodzi ludzie uczęszczający do grodkowskiej „Trójki” – wskazując w teście 77,8 procent poprawnych odpowiedzi.

Najsłabsze wyniki osiągnęli uczniowie szkoły w Gałazczycach osiągając z języka polskiego i matematyki średni wynik zaledwie 44,6 procent poprawnych odpowiedzi. Szczególne zaniepokojenie powinien wzbudzać poziom wiedzy z matematyki uczniów tej szkoły. Poprawnie rozwiązali jedynie na 25,7 procent zadań na teście przy średniej w gminie ponad 60 procent.

W tym roku na szczególną pochwałę zasługuje szkoła w Jędrzejowie, która osiągnęła trzeci wynik w gminie, podczas gdy w ubiegłym roku znalazła się na przedostatnim miejscu. Sukces ten jest tym bardziej godny odnotowania, iż w sprawdzianie w tej szkole wzięło udział aż 31 uczniów. Inne wiejskie szkoły miały dużo łatwiejsze zadanie – w Gnojnej do egzaminu przystąpiło siedmioro uczniów, podobnie w Gałązczycach, w Kopicach zaledwie 5.

Najtrudniejszą częścią sprawdzianu dla grodkowskich uczniów okazał się test z matematyki. Nie wypadł jednak źle. Średni wynik w gminie jest lepszy niż dla całego województwa. Procentowo najwięcej poprawnych odpowiedzi padło na teście z języka angielskiego – średnio ponad 72 proc., ten wynik jest jednak gorszy niż średnia zarówno dla powiatu brzeskiego jak i dla całego województwa i to o kilka punktów procentowych.

Sprawdzian na koniec szkoły podstawowej nie ma znaczenia dla losu uczniów, ogrywa rolę diagnostyczną – ma wskazywać poziom wiedzy absolwentów podstawówek i ujawniać słabości systemu edukacyjnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz