piątek, 19 kwietnia 2013

Pasztet śmieciowy








Wejście w życie ustawy śmieciowej zbliża się dużymi krokami. Już za trzy miesiące będziemy płacić za wywóz odpadów nawet kilka razy więcej niż obecnie.
Wszyscy chyba sobie zadają pytania dlaczego ta usługa będzie taka droga, skoro do tej pory wywożono śmieci za 12 złotych za kubeł?
Wszyscy, którzy dostali z gminy deklarację i materiały informacyjne mogą się już domyślać. Po pierwsze płacimy za propagandę na kredowym papierze. Gmina przygotowała odpowiednią broszurkę i ulotkę w kolorze, z odpowiednimi grafikami. Wiadomo, teraz śmieci będą odbierane profesjonalnie, to i profesjonalną oprawę muszą mieć.
Tak samo obsługa klienta, też musi być profesjonalna, więc to co robiła jedna pani w Komunalniku, teraz będzie robić na przykład troje dobrze opłacanych, sprawdzonych specjalistów. Jak wiadomo postęp kosztuje.

Czy po wprowadzeniu ustawy będzie lepiej? Z pewnością nie. Dla wielu mieszkańców gminy ustawa stworzy dodatkowe problemy nie tylko ze względu na wysokie opłaty. Osoby, które do tej pory korzystały z doskonałego systemu Komunalnika odbiór śmieci na telefon, teraz będą musiały przygotować śmieci do odbioru w wyznaczonym terminie raz w miesiącu. Zapomną, to pewnie zostaną ze śmieciami.
Dotychczasowy system był prosty - śmieci segregowane wyrzucało się do pojemników zbiorczych, pozostałe śmieci mieszane wywoziła firma za opłatą. Proste? Genialnie proste.
Teraz takie proste nie będzie.
Po pierwsze każdy będzie musiał sam kupić sobie pojemniki lub worki w odpowiednim kolorze. Gmina nie wie jeszcze jakie, bo to ostatecznie będzie wiadomo, kiedy pojawi się firma wywożąca śmieci. Czyli już jest koszt dodatkowy kilkaset złotych, chyba że skorzystamy z bezpłatnych worków, ale... te worki też trzeba w czymś umieścić, zabezpieczyć przed rozdarciem, uszkodzeniem itd.
W broszurce oprócz banałów brakuje najważniejszych informacji.
Po pierwsze śmieci segregowane mają być tańsze od niesegregowanych, broszura przewiduje jednak tylko dwa rodzaje odpadów segregowanych - surowcowe - metal, plastik, papier - do jednego worka, szkło do drugiego. Ale przecież to tylko niewielka cześć odpadów. Co z odpadami organicznymi, które stanowią według ogólnie dostępnych danych statystycznych aż 75 procent śmieci? Gmina łaskawie dopuszcza, że właściciele domów mogą je sobie kompostować. A co z mieszkańcami bloków i kamienic? Czy wywóz takich śmieci trzeba będzie zapłacić więcej?
A co z odpadami mieszanymi, których nie da się posegregować? Zawsze trochę takich się znajdzie w każdym domu np. zwykła żarówka - szkło i metal jednocześnie? Czy właściciele segregujący śmieci powinni je dla bezpieczeństwa swoich portfeli wywozić do lasu?
W broszurze nie ma żadnej informacji o tym, że gmina wcale wszystkich śmieci nie przejmuje. Odpady budowlane po remontach, czyli te, które teraz bardzo często są wywożone na dzikie wysypiska dalej będą własnością osób prywatnych, które będą musiały je wywieźć na własna rękę. Więc lasy wcale po wprowadzeniu nowej ustawy nie będą wolne od śmieci.
Gmina nie wywiezie również odpadów zwanych "elektrośmieciami" czyli sprzętów agd, świetlówek, baterii. Owszem ma obowiązek się nimi zająć, lecz trzeba je samodzielnie dostarczyć do punktów zbiórki, ewentualnie czekać na akcję "odbioru tego typu śmieci oraz opon, czy śmieci wielkogabarytowych, które to akcje mają być organizowane raz na pół roku.
W sumie po przeczytaniu broszurki informacyjnej w dalszym ciągu nie wiadomo jak w rzeczywistości będzie wyglądała gospodarka śmieciami w gminie w od 1 lipca 2013 roku. Wiadomo tylko, że urzędnicy wydali sporo kasy na banały typu slogany: "Masz prawo do czystego jutra", "Wiesz więcej, nie odpadasz". Może gdyby zamiast wodolejstwa na jednej kartce A4 czarno biały drukiem wydrukować w punktach instrukcję co krok po kroku ma robić obywatel w związku z nową ustawą - jasno przejrzyście, bez górnolotnych ogólników, za to tanio - to może za śmieci segregowane nie płacilibyśmy 11 zł od osoby tylko 8 jak w choćby w Paczkowie, albo nawet poniżej 5, jak jest w niektórych innych gminach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz